Monday, 25 Mar 2019

TDP, YSRCP and Janasena Candidates List 2019: Andhra Pradesh Assembly

TDP, YSRCP, Janasena Candidates List

Two summers concurrently hitting India this year. One from the ever-hot SUN and the other from Elections mania. The 2019 Indian general election is scheduled to be held in 7 phases from 11 April 2019 to 19 May 2019 to constitute the 17th Lok Sabha. In Andhra-Pradesh both the assembly election along with Lok Sabha elections will be held on April 11 2019, the first phase of the election. The counting of votes will be conducted on 23 May and on the same day the results will be declared.

Let’s look at the number of Constituencies in Andhra Pradesh. The Andhra Pradesh Legislative Assembly currently has 175 constituencies out of which 29 constituencies are reserved for Scheduled Castes candidates and 7 constituencies are reserved for Scheduled Tribes candidates.

S.No District Constituencies
1 Srikakulam 10
2 Vizianagaram 9
3 Visakhapatnam 15
4 East Godavari 19
5 West Godavari 15
6 Krishna 16
7 Guntur 17
8 Prakasam 12
9 Nellore 10
10 YSR Kadapa 10
11 Kurnool 14
12 Anantapur 14
13 Chittoor 14
Total 175

 

Here is the finalized list of candidates by district to contest in 2019 AP assembly elections from Telugu Desam Party, YSRCP and Janasena parties.

 

Srikakulam district

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
1 Srikakulam Ichchapuram Bendalam Ashok Piriya Sairaj Dasari Raju
2 Srikakulam Palasa Gouthu Sirisha Seediri Appala Raju Kotha Purna Chandra Rao
3 Srikakulam Tekkali Atchannaidu Perada Tilak Kanithi Kiran Kumar
4 Srikakulam Pathapatnam Venkataramana Reddy Shanti Gedela Chaitanya
5 Srikakulam Srikakulam Gunda Lakshmi Devamma Dharmana Prasada Rao Korada Sarveswara rao
6 Srikakulam Amadalavalasa Kuna Ravikumar Thammineni Seetharam Ram Mohan
7 Srikakulam Etcherla Kala Venkat Rao Gorle Kiran Kumar Badana Venkata Janardan (Jana)
8 Srikakulam Narasannapeta Ramana Murthy Dharmana Krishna Dasu
9 Srikakulam Rajam Kondru Murali Kambala Jogulu Dr. Mucha Srinivasa Rao
10 Srikakulam Palakonda Nimmaka Jayakrishna Viswasarayi Kalavathi

 

Vizianagaram 

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
11 Vizianagaram Kurupam Janardhan Thatraj Pamula Pushpa Sreevani
12 Vizianagaram Parvathipuram Chiranjeevulu Alajangi Jogarao
13 Vizianagaram Saaluru Rajendra Pratap Bhanj Deo Rajanna Dora Peedika
14 Vizianagaram Bobbili Sujay Krishna Ranga Rao Sambangi Venkata China Appala Naidu
15 Vizianagaram Cheepurupalli Botcha Satyanarayana
16 Vizianagaram Gajapathinagaram KE Naidu Botcha Appala Narasayya
17 Vizianagaram Nellimarla Patiwada Narayanaswami Naidu Badukonda Apalanaidu Lokam Nagamadavi
18 Vizianagaram Vizianagaram Aditi Gajapathiraju Kolagatla Veerabhadra Swamy
19 Vizianagaram Srungavarapukota Kolla Lalitha Kumari Kudabanda Srinivas

Visakhapatnam 

 

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
20 Visakhapatnam Bheemili Sabbam Hari Muthamsetti Srinivasa ( Avanthi Srinivas)
21 Visakhapatnam Visakhapatnam East Velagapudi Ramakrishna Akaramani Vijaya Nirmala
22 Visakhapatnam Visakhapatnam South Vasupalli Ganesh Dronamraju Srinivas
23 Visakhapatnam Visakhapatnam North KK Raju
24 Visakhapatnam Visakhapatnam West Gana Babu Vijay Prasad Malla
25 Visakhapatnam Gajuwaka Palla Srinivasa Rao Tippala Nagi Reddy Pawan Kalyan
26 Visakhapatnam Chodavaram Kalidindi Surya Naga Sanyasi Raju Dharmasri Karanam PVSN Raju
27 Visakhapatnam Madugula Gavireddy Ramanaidu Budi Mutyala Naidu G Sanyasi Naidu Pendurthi
28 Visakhapatnam Araku Valley Kidari Sravan Kumar Chetti Palguna
29 Visakhapatnam Paderu Gaddi Eshwari Baghyalakshmi Pasupuleti Balaraju
30 Visakhapatnam Anakapalle Avss Amarnath Gudivada Paruchuri Bhaskar Rao
31 Visakhapatnam Pendurthi Bandaru Satyanaranayana Murthy Adeep Raj Chintalapudi Venkataramaiah
32 Visakhapatnam Yelamanchili Panchakarla Ramesh Uppalapati Venkata Ramana Murthy Raju (Kanna Babu Raju) sundar rao vijay kumar
33 Visakhapatnam Payakaraopet Bangarayya Golla Babu Rao Nakka Raja Babu
34 Visakhapatnam Narsipatnam Aiyyannapatrudu Petla Uma Sankar Ganesh

 

East Godavari 

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
35 East Godavari Tuni Yanamala Krishnudu Ramalingeswara Rao Dadisetti (Dadisetti Raja) Raja Ashok Babu
36 East Godavari Prathipadu Varupula Raja Sri Purna Chandra Prasadu Parvata Ravela Kishore Babu
37 East Godavari Pithapuram S.V.S.N Varma Dorababu Pendem
38 East Godavari Kakinada Rural Pilli Ananthalakshmi Kurasala Kanna Babu Pantam Nanaji
39 East Godavari Peddapuram Chinna Rajappa Thota Vani
40 East Godavari Anaparthy Ramakrishna Reddy Dr Sathi Suryanarayana Reddy Relangi Nageswara Rao
41 East Godavari Kakinada City Vanamadi Kondababu Dwarampudi Chandra Sekhara Reddy Mutha Shashidar
42 East Godavari Ramachandrapuram Vanthala Rajeswari Srinivasa Venu Gopala Krishna Chelluboyina
43 East Godavari Mummidivaram Daatla Subbarao Ponnada Venkata Satish Kumar Pithani Balakrishna
44 East Godavari Amalapuram Ayithabattula Ananda Rao Viswarupu Pinipe
45 East Godavari Razole Gollapalli Surya Rao Bonthu Rajeswara Rao Rapaka Varaprasad
46 East Godavari Gannavaram Chittibabu Kondeti Paamula Rajeshwari
47 East Godavari Kothapeta Bandaru Satyananda Rao  Chirla Jaggireddy
48 East Godavari Mandapeta Jogeshwara Rao Subhaschandrabose Pilli Vegulla LeelaKrishna
49 East Godavari Rajanagaram Pendurthi Venkatesh Jakkampudi Raja Rayappaeddy Prasad (Chinna)
50 East Godavari Rajahmundry City Adireddi Bhavani Suryaprakasa Rao Routhu Athi Satyanarayana
51 East Godavari Rajahmundry Rural Gorantla Buchaiah Chowdary Akula Veerraju Kandula Durgesh
52 East Godavari Jaggampeta Jyothula Nehru Jyothula Chantibabu
53 East Godavari Rampachodavaram Nagulapalli Dhanalakshmi

 

West Godavari 

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
54 West Godavari Kovvur Velagapudi Anitha Vanita Taneti
55 West Godavari Nidadavolu Burugupalli Sesharao Gs Naidu Atikala Ramyasri
56 West Godavari Achanta Pithani Satyanarayana Cherukuwada Sri Ranganatha Raju Javvadi Venkata Vijaya
57 West Godavari Palakollu Rama Naidu Chavatapalli Satyanarayana Murthy (Dr. Babji) Sri Gunnam Nagababu
58 West Godavari Narasapuram Bandaru Madhava Naidu Mudunuri Prasad Raju Bommidi Nayakar
59 West Godavari Bhimavaram Pulaparthi Ramanjaneyulu Srinivas Grandhi Pawan Kalyan
60 West Godavari Undi Sivarama Raju Pvl Narasimha Raju
61 West Godavari Tanuku Arumilli Radhakrishna Karumuri Venkata Nageswara Rao Pasupuleti Ramarao
62 West Godavari Tadepalligudem Eeli Nani Kottu Satyanarayana Bolisetty Srinivas
63 West Godavari Unguturu Ganni Veeranjaneyulu Puppala Srinivasa Rao Navudu Venkata Ramana
64 West Godavari Denduluru Chintamaneni Prabhakar Kotaru Abbayya Chowdary Ghantasala VenkataLakshmi
65 West Godavari Eluru Badeti Bujji Alla Kali Krishna Srinivas (Nani) Reddy Appala Naidu
66 West Godavari Gopalapuram Talari Venkatarao
67 West Godavari Polavaram Boragam Srinivasarao Tellam Balaraju
68 West Godavari Chintalapudi Vr Elizah Mekala Eeswarayya

 

Krishna district

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
69 Krishna Tiruvuru (SC) Jawahar Kokkiligadda Rakshana Nidhi
70 Krishna Nuzvid Meka Venkata Pratap Apparao
71 Krishna Gannavaram Vallabhaneni Vamsi Yarlagadda Venkata Rao
72 Krishna Gudivada Devineni Avinash Kodali Sri Venkateswara Rao (Nani)
73 Krishna Kaikalur Venkataramana Dulam Nageshwara Rao BV Rao
74 Krishna Pedana Kagita Venkata Krishna Prasad Jogi Ramesh Ankem Lakshmi Srinivas
75 Krishna Machilipatnam Kollu Ravindra  Perni Venkatramaiah (Nani) Bandi RamaKrishna
76 Krishna Avanigadda Mandali Buddha Prasad Ramesh Babu Simhadri Muthamsetti Krishnarao
77 Krishna Pamarru Uppuleti Kalpana Kailey Anil Kumar
78 Krishna Penamaluru Bode Prasad Kolusu Partha Sarathy
79 Krishna Vijayawada West Shabana Khathun Velampalli Srinivasa Rao Pothina Venkata Mahesh
80 Krishna Vijayawada Central Bonda Uma Malladi Vishnu Vardhan Alias Malladi Vishnu
81 Krishna Vijayawada East Gadde Rammohan Boppana Bhav Kumar Bathina Ramu
82 Krishna Mylavaram Devineni Uma Vasanta Krisnha Prasad
83 Krishna Nandigama Thangirala Soumya Monditoka Jagan Mohan Rao
84 Krishna Jaggayyapeta Sriram Thathaiah Udaya Bhanu Samineni

 

Guntur district

 

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
85 Guntur Pedakurapadu Kommalapati Sridhar Namburi Shankar Rao
86 Guntur Tadikonda Tenali Sravan Kumar Undavalli Sridevi
87 Guntur Mangalagiri Nara Lokesh Alla Rama Krishna Reddy
88 Guntur Ponnuru Dhulipala Narendra Killari Rosaiah
89 Guntur Vemuru Nakka Anand Babu Merugu Nagarjuna A. Bharat Bhushan
90 Guntur Repalle Anagani Satyaprasad Goud Mopidevi Venkata Ramana Rao Kamatham Sambasivarao
91 Guntur Tenali Alapati Raja Annabattuni Siva Kumar Nadendla Manohar
92 Guntur Bapatla Annam Satish Prabhakar Kona Raghupathi Pulugu Madhusudhan Reddy
93 Guntur Prathipadu Sucharita Mekathoti Ravela Kishore Babu
94 Guntur Guntur West Chandragiri Yesuratnam Thota Chandra Sekhar
95 Guntur Guntur East Mohammad Musthafa Shaik Shaik Jiya Ur Rahman
96 Guntur ChilakaluripetA Prathipati Pullarao Vidadala Rajini Miriyala Ratnakumari
97 Guntur Narasaraopet Dr Aravind Babu Gopireddy Srinivasa Reddy Syed Jilani
98 Guntur Sattenapalle Kodela Sivaprasad Ambati Rambabu
99 Guntur Vinukonda GV Anajaneyulu Bolla Brahmanaidu
100 Guntur Gurajala Yerapathaneni Srinivas Kasu Mahesh Reddy
101 Guntur Macherla Anji Reddy Ramakrishna Reddy Pinnelli K Ramadevi

 

Prakasam

 

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
102 Prakasam Yerragondapalem Dr. Suresh Audimulapu
103 Prakasam Darsi Kadiri Babu Rao Maddisetty Venugopal Botuku Ramesh
104 Prakasam Parchuru Eluru Sambasiva Rao Daggupati Venkateswar Rao
105 Prakasam Addanki Gottipati Ravikumar Bachina Chenchu Garataiah
106 Prakasam Chirala Karanam Balaram Amanchi Krishna Mohan
107 Prakasam Santhanuthalapadu Tjr Sudhakar Babu
108 Prakasam Ongole Damacharla Janardhan Balineni Srinivasa Reddy Shaik Riyaz
109 Prakasam Kandukuru Pothula Rama Rao Maheedhar Reddy Manugunta
110 Prakasam Kondapi Bala Veeranjaneya Swami Dr M Venkaiah
111 Prakasam Markapuram Kandula Narayana Reddy Kp Nagarjuna Reddy Immadi Kasinath
112 Prakasam Giddalur Ashok Reddy Anna Venkata Rambabu Bairaboyina Chandrasekhar Yadav
113 Prakasam Kanigiri Mukku Ugranarsimha reddy Burra Madhusudana Yadav

 

Nellore

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
114 Nellore Kavali Vishnu Vardhan Reddy Ramireddy Pratap Kumar Reddy Pasupuleti Sudhakar
115 Nellore Athmakuru Bollineni Krishnaiah Mekapati Goutham Reddy
116 Nellore Kovvur Polamreddy Srinivasa Reddy Nallapareddy Prasanna Kumar Reddy T Raghavayya
117 Nellore Nellore City Narayana Anil Kumar Yadav Poluboina Kethamreddy Vinod Reddy
118 Nellore Nellore Rural Abdul Azeez
Kotamreddy Sridhar Reddy Chenna Reddy Manukranthi Reddy
119 Nellore Sarvepalli Somireddy Chandramohan Reddy Kakani Govardhan Reddy
120 Nellore Gudur Pasham Sunil Varaprasad
121 Nellore Sullurpeta Parsa Venkata Ratnam Sanjeevaiah Kiliveti
122 Nellore Venkatagiri Kurugondla Ramakrishna Anam Ramnarayana reddy
123 Nellore Udayagiri Bollineni Ramarao Chandra Sekhar Reddy Mekapati

 

YSR Kadapa

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
124 YSR Kadapa Badvel Gunthoti Venkata Subbaiah
125 YSR Kadapa Rajampet Bathyala Chengal Rayudu Meda Venkata Mallikarjuna Reddy Pathipati Kusuma kumari
126 YSR Kadapa YSR Kadapa Ameer Babu Amzath Basha Shaik Bepari Sunkara Srinivas
127 YSR Kadapa Kodur Narasimha Prasad Koramutla Sreenivasulu Dr. Bonasi Venkata Subhaiah
128 YSR Kadapa Raayachoti Ramesh Kumar Reddy Gadikota Srikanth Reddy SK Hasan Basha
129 YSR Kadapa Pulivendla Satish Reddy Jagan Mohan Reddy Y S.
130 YSR Kadapa Kamalapuram Puttha Narasimha Reddy Pochimareddy Ravindranatha Reddy
131 YSR Kadapa Jammalamadugu Rama Subba Reddy M Sudheer Reddy
132 YSR Kadapa Proddatur Linga Reddy Rachamallu Siva Prasad Reddy Inza Sonasekhar Reddy
133 YSR Kadapa Mydukur Putta Sudhakar Yadav Raghu Rami Reddy Settipally Panditi Malhotra

 

Kurnool

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
134 Kurnool Allagadda Akhila Priya Gangula Rajendranath Reddy
135 Kurnool Srisailam Budda Rajasekhar Reddy Silpa Chakrapani Reddy
136 Kurnool Nandikotkur (SC) Arthur
137 Kurnool Kurnool Bandi Jayaraju Hafeez Khan
138 Kurnool Panyam Gouru Charitha Reddy Katasani Ram Bhupal Reddy
139 Kurnool Nandyal Bhuma Brahmananda Reddy Shilpa Ravichandra Reddy
140 Kurnool Banaganapalle BC Janardhan Reddy Katasani Rami Reddy
141 Kurnool Dhone KE Pratap Buggana Rajendra Nath
142 Kurnool Pattikonda KE Shyam Babu K Sreedevi
143 Kurnool Kodumur ( SC) B Ramanjaneyulu Dr.Sudhakar Babu
144 Kurnool Yemmiganur BV Jayanageswara Reddy K. Chenna Kesava Reddy Rekha Goud
145 Kurnool Mantralayam Thikkareddy Y. Bala Nagi Reddy
146 Kurnool Adoni Y Sai Prasad Reddy Mallikarjuna Rao (Mallappa)
147 Kurnool Alur P. Jayaram Alias Gummanur Jayaram

 

Anantapur

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
148 Anantapur Rayadurgam Kalva Srinivasulu Kapu Ramachandra Reddy
149 Anantapur Uravakonda Paiyyavula Keshav Y Visweswara Reddy
150 Anantapur Guntakal R Jithendra Goud Yalla Reddy Gari Venkata Rami Reddy
151 Anantapur Tadipatri JC Ashmith Reddy Kethireddy Peddareddy
152 Anantapur Singanamala Bandaru Sravani Jonnalagadda Padmavathy
153 Anantapur Anantapur Urban Prabhakar Chowdary Ananta Venkata Ramireddy Dr K Raja Gopal
154 Anantapur Kalyanadurgam Umamaheswara Naidu K.V.Ushasri Charan
155 Anantapur Raptadu Paritala Sreeram Thopududhi Prakash Reddy
156 Anantapur Madakasira K Veeranna M. Thippeswamy
157 Anantapur Hindupur Nandamuri Balakrishna K. Iqbal Ahmed Khan(Ex IG)
158 Anantapur Penukonda DK Parthasarathi Malagundla Sankaranarayana
159 Anantapur Puttaparthi Palle Raghunath Reddy Duddukunta Sreedhar Reddy
160 Anantapur Dharmavaram Gonuguntla Suryanarayana Kethi Reddy Venkata Rami Reddy Madhusudhan reddy
161 Anantapur Kadiri Kandikunta Venkata Prasad Dr.P.V.Sidda Reddy Saasagala Ravi Kumar (Vadde Raviraju)

Chittoor

S. No. District Assembly Constituency TDP YSRCP JANASENA
162 Chittoor Thamballapalle Sankar Yadav Peddireddy Dwarakanath Reddy
163 Chittoor Pileru Nalluri Kishore Kumar Reddy Chinthala Ramachandra Reddy
164 Chittoor Madanapalle Dammalapati Ramesh Nawaz Basha
165 Chittoor Punganuru Anisha Reddy P. Ramachandra Reddy Bodhe Ramachandra Yadav
166 Chittoor Chandragiri Pulavarthi Nani Chevireddy Bhaskar Reddy
167 Chittoor Tirupati Mannuru Suguna Bhumana Karunakar Reddy
168 Chittoor Srikalahasti Biyyapu Madhusudhan Reddy
169 Chittoor Sathyavedu JD Rajasekhar K Adimulam
170 Chittoor Nagari R.K. Roja Selvamani
171 Chittoor Gangadhara Nellore (SC) Harikrishna K Narayana Swamy
172 Chittoor Chittoor A S Manohar Arani Srinivasulu (Jangalapalli Srinivasulu)
173 Chittoor Puthalapattu Terlam Purnam MS Babu
174 Chittoor Palamaner Amarnath Reddy N Venkataih Gowda
175 Chittor Kuppam Nara Chandrababu Naidu K. Chandramouli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *